Vaatleja
Kosmonautika (1/2004): Artikkel
08.01.2004 Tähetolm möödus komeedist
Tõnu Tuvikene

Valik pilte NASA-lt
Nii nägi komeeti Wild 2 Stardust 2. jaanuaril.
Stardust lähenemas komeedile. Kunstniku pilt.
 
Spiriti Marsile jõudmise varju on jäänud teine, isegi veidi varajasem saavutus Päikesesüsteemi uurimisel

- NASA automaatjaama Stardust möödalend komeedist Wild 2.

Stardust möödus 2. jaanuaril selle komeedi tuumast vaid 240 km kauguselt kiirusega 6,1 km/s. Sellise kiiruse puhul kujutavad ka väikesed, peamiselt ainult 0,01 mm kuni 0,3 mm piiridesse jääva läbimõõduga komeedi osakesed endast suurt ohtu. Kaitseks on Stardustil eriline viiekihiline kaitsekiht ja tema kaamera vaatab välja periskoobi abil. Seejuures läbisid osakesed esimese kaitsekihi vähemalt kümnel korral.

Möödumisel tehti komeedi umbes 5 km läbimõõduga tuumast 72 must-valget fotot. Nendel on näha tuumal olevad lohud, kust aine on aja jooksul eraldunud ning vähemalt viis väljapaiskuvat juga, mis praegu ainet välja viivad. Kuigi kaamera oli mõeldud vaid automaatjaama suunamiseks, on temaga saadud pildid parimad, mis kunagi mõne komeedi tuumast tehtud on. Stardusti lennu peaeesmärk komeedist möödumisel oli aga koguda osakeste proove. Kogutud proovid toimetab Stardust 2006 aasta jaanuaris tagasi Maale, maandumine toimub Utah osariigis.

Stardusti seitsmeaastane teekond algas juba 7. veebruaril 1999. Komeedid pakuvad erilist huvi kui taevakehad, milles on loodetavasti säilinud Päikesesüsteemi tekkeajast pärinevat ainet selle algsel kujul. Wild 2 on veetnud suurema osa oma eksistentsist Päikesesüsteemi äärealadel. Alles 1974 suunas möödumine Jupiterist ta Päikese lähedusse, muutes ta nii automaatjaamadele kergemini kättesaadavaks. Kuna ta on aga Päikese läheduses viibinud veel lühikest aega, peaks tema tuum olema säilinud küllaltki algsel kujul.

Avaleht | Arhiiv
© Tartu Tähetorni Astronoomiaring 2000-2001

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies